Skiny na běžkách ušetří vaše síly, ale bez péče to nejde

ZLÍN – Většina moderních běžek je už dnes vybavena tzv. stoupacími pásy neboli skiny. Pomáhají při stoupání, což lyžaři ušetří hodně sil, protože vám skluznice nebude zbytečně podkluzovat. A i když se díky těmto pásům značně zjednodušila údržba lyží, rozhodně budou pásy potřebovat vaši péči. Servis vám samozřejmě zajistíme i v AVEX SKI, ale pokud chcete, můžete si základní údržbu provést i sami. Musíte ale vědět, jak na to a jaké přípravky k tomu použít.

Druhy běžek

Běžky se stoupacími pásy se těší obrovské oblibě. Existují i levnější varianty, a to mazací běžky a běžky se šupinami. U mazacích běžek je výhodou, že si je pomocí vosku upravíte přesně podle aktuálních podmínek. Pokud ale nemáte s mazáním zkušenosti, je to problém. Alternativou mohou být běžky se šupinami. Jejich slabou stránkou je ale to, že jakmile se šupiny obrousí, musíte si pořizovat nové běžky. Když ale máte běžky se skinem, stačí vyměnit mohérové pásy a můžete lyže opět využívat na 100 %.

Benefitem skinů je, že fungují v nejrůznějších teplotách a sněhových podmínkách. Turistické běžky mají obvykle pásy s lepším záběrem, aby nepodkluzovaly. Sportovní běžky mívají pásy s menším záběrem, ale lepším skluzem. Nejčastěji se setkáte se dvěma typy pásů – pásy ze 100% přírodního mohéru (závodní verze) a mohér-mix, což je kombinace syntetického a přírodního mohéru (pomalejší pás).

Bezúdržbové neznamená bez péče

Největší výhodou běžek s mohérovými pásy je, že nemusíte řešit problematiku stoupacích vosků. Přesto, že se souhrnně tyto běžky nazývají bezúdržbové, úplně pravda to není. I o běžky se skiny se musíte starat, údržba je ale velmi jednoduchá.

Aby vám běžky dobře fungovaly, je třeba se postarat o jejich skluznou část a také dobře pečovat o mohérové pásy. Obojí snadno zvládnete, jen musíte znát správný postup, který si v textu dále přiblížíme.

Bez čeho se neobejdete

Pokud se rozhodnete o běžky se skiny během sezony starat sami, Neobejdete se bez dvou základních přípravků. Jde o Skin cleaner a Skin impregnation. Prvním přípravkem zbavíte pásy nalepených nečistot, druhým pak zlepšíte skluznost a taky zabráníte namrzání pásu.
Stoupací pásy vám pomohou do kopců, ale pokud si pak chcete užít svižnou jízdu, budete muset skluznici (kromě části s mohérovými pásy) namazat. Vybrat si můžete z naší nabídky vosků.

Jak pásy vyčistit

Zásadní rada zní, čistěte pásy průběžně, jakmile uvidíte, že se vlákna slepují nečistotami do svazků, je správný čas. Pokud byste očistu zbytečně dlouho odkládali, dalo by vám následné čištění opravdu zabrat.

Čisticí přípravek nikdy nenanášejte přímo na skiny a také se vyvarujte použití běžného ubrousku nebo snad toaletního papíru. Pořiďte si speciální utěrku z netkaného materiálu. Pokud byste přípravek nanášeli ve větší míře přímo na mohérový pás, mohl by se odlepit. Po vyčištění pásu ještě skiny ošetřete impregnací. Impregnace mimo jiné zajistí, že se pásy nebudou tak rychle zanášet špínou a pásy také nebudou namrzat.

Produkty pro skiny a údržbu

Výměna skinů

Pravidelnou péčí životnost stoupacích pásů značně prodloužíte. Přesto nejsou skiny nesmrtelné. Jakmile doslouží, je čas na jejich výměnu. Provedou vám ji v servisu AVEX SKI. Můžete si ale pásy vyměnit i sami. Zvládnete to v šesti krocích:

  1. Nahřejte staré pásy pomocí žehličky na 120 až 130 °C. V případě, že nemáte žehličku, zkuste použít běžný fén na vlasy.
  2. Pomocí ostrého nože pás odstraňte. Postupujte ve směru od paty ke špičce.
  3. Zbytky lepidla odstraňte pomocí speciálního odstraňovače vosku. Použít lze i technický benzín.
  4. Připravte si nové pásy. Zkontrolujte, zda máte správnou velikost.
  5. Strhněte asi pět cm ochranného pásu a lepidlo prohřejte fénem či horkovzdušnou pistolí. Pak nalepte do očištěného a suchého prostoru. Lepte od špičky směrem k patě, a to ve správném směru. Pokud po pásech přejedete prstem odpředu dozadu, neměli byste cítit odpor.
  6. Postupně odstraňujte ochranný film a skin rovnoměrně zatlačte do drážky. Pás nijak nenatahujte. Případné nerovnosti zahlaďte.

Do ski servisu

Kdo maže, ten jede

Péče o pásy je jedna věc, ale pokud chcete, aby běžky dobře jely, je třeba mít po ruce i vhodné vosky. V naší nabídce najdete tuhé i tekuté, ale také speciální žehličky nebo digitální voskovačku, která vám výrazně usnadní nanášení vosku jak na běžky, tak na sjezdové lyže.
Pokud ale vyrážíte na běžky často, je dobré lyže i v průběhu sezony svěřit profesionálům, kteří vám zajistí kompletní špičkový servis. Váš zážitek z běžkování pak bude ještě lepší.