Skialpinismus dává obrovský pocit svobody, říkají ti, kdo jej vyzkoušeli

Hory skýtají skvělé podmínky pro zimní sporty. Řada lidí vyměnila klasické sjezdové lyže za běžky nebo skialpy. Zájem o skialpinismus je mezi lidmi tak obrovský, že se ve zlínské lyžařské speciálce AVEX SKI v ulici Smetanova 2401 po skialpových lyžích doslova zaprášilo. Nyní se ale podařilo sehnat další várku nových lyží, takže kdo je ještě nemá, může si je nyní v AVEX SKI pořídit, třeba přes e-shop na adrese www.avexski.cz.

uvodka

Pracovníci prodejny navíc poskytnou začátečníkům i informace o tom, kde v okolí se dá skialpinismus provozovat, které destinace jsou pro skialp nejlepší a pokud někdo bude chtít, je možné si na místě domluvit i výšlap pod vedením zkušených skialpinistů z AVEX SKI. Řada lidí už této nabídky využila. Třeba Pavla Macharáčková (52). O tom, že vyzkouší skialp, uvažovala už loňskou zimní sezonu, až covidová pandemie ji ale přiměla tento sport skutečně vyzkoušet.
„Běžky ani sjezdové lyže mi nejsou cizí, ale skialpinismus jsem nikdy v životě neprovozovala. Protože mám ale s lyžařskou speciálkou AVEX SKI ve Zlíně jen ty nejlepší zkušenosti, rozhodla jsem se tam skialpový set zapůjčit a využít jejich nabídky vyzkoušet si skialp v doprovodu zkušeného sportovce Jana Kulhánka. A musím říct, že to bylo skvělé,“ svěřila se Pavla.

Sama prý netušila, co ji čeká. Výšlap na skialpech byl podle ní pohodovější než na běžkách. „Je to klidnější, člověk si více vychutná přírodu kolem, výšlap ve volném terénu má zcela jinou atmosféru než v upravené běžecké stopě. Nejvíc jsem se bála zpátečního sjezdu dolů, ale zvládla jsem to bez větších problémů i s batohem na zádech. Určitě si skialpy znovu půjčím,“ podotka Pavla.

Ve zlínské speciálce AVEX SKI si skialpový set půjčila také Magda Škubalová (45) a i ona využila možnosti absolvovat první výšlap v doprovodu zkušeného průvodce, kterého jí servis zajistil. „Vyzkoušela jsem skialpy poprvé před Vánoci a tak mě to nadchlo, že jsem si v AVEX SKI nadělila skialpový set pod stromeček. Ten pocit svobody, který člověk na skialpech v otevřené přírodě zažije, je prostě návykový,“ konstatovala Magda. Poprvé absolvovala skialpovou túru na Kohútce, teď nejraději jezdí na Dolní Moravu. Trasy kolem Králického Sněžníku ji prý nadchly.

České hory skýtají podle skialpinisty Jana Kulhánka velmi dobré podmínky pro provozování tohoto čím dál oblíbenějšího sportu. „Pokud někdo nechce moc daleko cestovat, má široké možnosti i ve Zlínském kraji či jeho blízkém okolí. Ať už jde o Kohútku, Pustevny, lyžařské středisko Kasárna či Lysou Horu. Skialpinismus lze provozovat kdekoliv, kde jsou lyžařská střediska. Podle fyzických zdatností každého lze individuálně upravit délku i náročnost trasy. Někdo má radši hřebenovky, jiný si více užívá sjezd v prašanu,“ konstatoval Kulhánek.

Individuálně přistupuje i ke každému, kdo v AVEX SKI požádá o jeho odborný doprovod. „Snažím se začátečníky seznámit se skialpem, vyberu jednoduchou trasu, na které si účastník vše vyzkouší tak, aby to zvládl a hlavně aby si vypěstoval pozitivní vztah k tomuto sportu. Mám radost, když pak některého z účastníků skialp nadchne natolik, že investuje do svého vlastního vybavení a rozhodne se mu věnovat. Myslím, že všechny nejvíc osloví ta volnost, kterou během skialpu zažijí. Ocitnou se totiž i v místech, kam by se na běžkách či sjezdovkách nikdy nedostali. Lidem se zkrátka rozšíří obzory,“ dodal Kulhánek.

Fotoarchiv Magda Škubalová


akce skialp